Ana Sayfa Eğitim Pilotaj için Türkiye mi Avrupa mı?

Pilotaj için Türkiye mi Avrupa mı?

7372
1
Paylaştıkça çoğalır

Bu yazımın amacı PIC uçuşları için yurtdışına gitmeyi düşünen ya da pilotaj eğitiminin tamamını Türkiye’de mi yoksa Avrupa’da mı alsam diye düşünen arkadaşlara  yardımcı olmaktır. Hiç bir kurum ya da kişiyi yermek gibi bir niyetimiz yoktur.

Söze başlamadan önce burada belirttiğim kriterlerin üzerinde ve altında bir çok FTO olduğunu belirtmek isterim. Bu nedenle yaptığım yorumlar genellemedir. Ayrıca yazıda güncellemek istediğiniz kısımlar var ise bize mail ile ulaşabilirsiniz. Mail adresimiz [email protected]

Sizlere cesaret varmek adına aşağıdaki başlıktan başlamayı uygun gördüm.

Yabancı bir ülkede uçuş eğitimi daha zor olmaz mı?

Havacılık camiasına girmek istediğinize göre ingilizcenizin yeterli olduğunu ya da geliştirme planları yaptığınızı var sayıyorum. Aksi durumda işinizin zor olduğunu belirtmek isterim. Arkadaşlar havacılığın dili ingilizce ve sizde iyi bir havacı olmak için bu dili iyi öğrenmelisiniz.

Fakat size iyi bir haberim var intermediate seviyede ingilizceniz varsa gönül rahatlığıyla yurtdışında eğitime başlayabilirsiniz. Intermediate seviye uçuşlarınızı güvenli bir şekilde icra edebileniz için yeterli ama orada da havacılık ingilizcesinden sınava girmeniz gerekecek. Bu sınavla ilgili dökümanları siteye koymaya çalışacağım. Zor değil yaparsınız kesinlikle.

Biliyorum bilinmezi seçmek zordur ama yurtdışında uçuş artık bilinmez değil sizden önce bir çok kişi bu yolu seçti ve herhangi bir sorun yaşamadan döndü. Dolayısıyla siz de başarabilirsiniz.

Şimdi gelelim maliyetlere

Ücretler

Türkiye’de havayolları için gerekli lisanları almak yaklaşık olarak 50.000 – 70.000 Eurolara mal oluyor.

PIC uçmak için de 90-110 Euro doğu avrupada ödeyeceğiniz ortalama ücret, Türkiye’de ise 120 Euro ile 200 Euro arasında bir ücret vermeniz lazım.

Malesef ki bu maliyet avrupada daha uygun. Avrupa’dan kastım Polonya, Macaristan ve Çekya diğer ülkelerin fiyatları konusunda bilgim yok, zaten diğer ülkelere giden de pek yok.

Bir arkadaşım Polonya’da yaklaşık 35.000 Euro ya tüm lisanları aldı ve geldi. Fakat sıkı durum bu ücrete yemek, yatacak yer, uçak biletleri ve zaman zaman gidilen eğlence mekanları dahil 😉

Hal böyleyken cebini düşünenler için doğu avrupa daha cazip geliyor.

Eğitim Kalitesi ve Yöntemi

Bu madde bence okuldan okula değişir. Bir okul ile anlaşmadan önce  gidenlerden yorum almanız önemli. Zira okuldaki bir öğrenmenin işi bırakması bile kaliteyi bir anda etkileyebiliyor. Dolayısıyla bu konuda sağlam bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Bu konuda belirmeden geçemeyeceğim bir durum var. Türkiye’deki okulların sistemi daha sert ve Avrupa’dakilerin daha yumuşak diyebiliriz. Bizde öğrenciyi panikleteyim ki zor şartlarda daha iyi uçabilsin mantığı çoğu yerde hakim, aksine doğu Avrupa’da bir FI bana “Biz nazik ve kibar davranmalıyız ki havacılığı çocuklarımız sevsinler, bizim ülkemizde 17 yaşındaki kız öğrenciler liseyi bitirmeden gelir PPL alırlar, eğer onları panikletirsem bu kadar yüksek oranda havacılık sevdalısı elde edemezdik” demişti. Tercih size kalmış, bence 28 yaşın üzerinde iseniz size daha çok saygı duyulacak yer olan Avrupa’yı seçmenizde fayda var derim.

Kalacak Yer Fiyatları

Polonya, Macaristan, Çekya gibi ülkelerde Airbnb tarzı uygulamalarla konforlu ve uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz. Doğu avrupanın yaklaşık %15 daha ucuz olduğunu söyleyebilirim. Fakat uçak masrafları vs eklenince Türkiye ile hemen hemen aynı hesaba geliyor.

Eviniz Türkiye’de uçuş okulunun yanında değilse, kalacak yer bakımında ikisi de eşit diyebiliriz.

Lisan Geçerliliği

Türkiye’de alacağınız lisans JAA Avrupa’da ise EASA’dır. EASA daha fazla ülkede kabul görmesine rağmen oturma izniniz yoksa çalışmak biraz zor olacaktır. Dolayısla bu konuda EASA tercihim ama olmazsa olma da değil. Ayrıca JAA lisansı aldıktan ve belirli bir saat uçuşu (sanırım 500 saat) tamamladıktan sonra lisasınızı EASA ‘ya çevirme şansınız olacaktır.

Her iki lisans ile Türkiye’de iş bulmanız da mümkün yani EASA lisansınızı Türkiye’de çalışmak için çevirmenize gerek yok.

Süreler

Gelelim ortalama uçuş saatlerine. Türkiye’deki eğitimler doğu avrupaya göre oldukça yavaş ilerliyor. Bunu etkileyen bir çok faktör var tabi. Avrupalıların bu konuda daha dürüst olduklarını söyleyebiliriz. Sizi şu sürede uçururuz dediklerinde hava şartları el verirse o sürede uçuruyorlar. Bu konuda malesef yurtiçi okullar sınıfta kalıyor diyebiliriz. Gerek öğretmen yetmezliği, uçak bakımları, ekonomik sorunlar, beklenmedik olaylar vs. ülkemizde daha fazla. Bazı yurtiçi okullarında para kazanma sevdasına süreyi kısa söylediklerini belirtmek isterim.

Hava Sahası Faktörü

Sanırım Doğu Avrupa’da uçuş yapmayı en cazip kılan ikinci başlık budur. Öyleki uçucu kişi “Uçmak özgürlüktür” sözünün hiç de doğru olmadığını bu sektöre girdikten kısa bir süre sonra anlamıştır. Havadayken yerde olmadığınız kadar kısıtlamayla ve kuralla karşı karşıyasınızdır. Hal böyleylen kontrolsüz hava sahasında uçmak sizi bir nebze özgürleştirebilir. Özellikle PIC uçuşlarının çok daha zevkli ve eğlenceli geçmesini sağlayacağına garanti veririm.

Türkiye’de malesef durum böyle değil. En ufak sportif uçuş askeri bir disiplinle icra ediliyor sanki, bunun haklı gerekçeleri olabilir buna diyecek birşeyimiz yok. Fakat yurtdışında uçmanın tadına varınca Türkiye’de uçmak pek tat vermeyecektir emin olabilirsiniz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here