Ana Sayfa İşe Alım Süreçleri THY İşe Alım Süreci Tüm Dökümanlar

THY İşe Alım Süreci Tüm Dökümanlar

28812
6
Paylaştıkça çoğalır

Sağda soldan derlediğimiz dökümanlar. Bazı dökümanlar kişisel bilgi içerdiği için malesef arşivden çıkartmak zorunda kaldım. Gözden kaçan bir kişisel bilgi görürseniz bizimle paylaşırsanız sevinirim. [email protected]

Bu arada sınav sorularının zaman zaman yenilendiğini hatırlatır, her zaman ki gibi dökümanları bir yardımcı olarak kullanmanızı tavsiye ederim.

Dökümanları anonymous bir yazardan “Önce Okuyun” yazısı ile aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Sınavlarda başarılar.

Önce Okuyun

THY SINAV AŞAMALARINA HAZIRLANMAK

THY ne istiyor, dlr ne gibi soruların havaya uçuştuğu bir zaman yaşayacaksınız. Bu dökümanı hazırlamaktaki gayem, siz kardeşlerime, kaldıysa abilerime bir nebze olsun yardımcı olmak. Öncelikle, elinize geçen dökümanların büyük bir çoğunluğunu toparlayan, bir şekilde bana ulaşmasında yardımı geçen herkese çok teşekkürler. Dileğim; bir nebze de olsa kendi kendime sorduğum soruların, sınava kadar kel kör bulduğum cevaplarını, kendi deneyimimle harmanlayıp, daha unutmadan, yazıp sizlerin daha iyi hazırlanmasını sağlamak. Sizlerden ricam da, drop box ta paylaşacağım bu dosyaları rafine ederek tekrar yüklemeniz. Bu şekilde imece usulü, hem kendimizin daha fazla zaman kaybetmemesi hem de bizden sonra gelenlerin daha kısa sürede ve daha rahat hazırlanmasına yardımcı oluruz. İyilik yapıp denize atıyoruz yani J Her dosyanın içerisinde bir word belgesi bulacaksınız. Lütfen bu belgeleri okumadan, dosyanın içeriğine geçmeyin. Size zaman kazandıracaktır.

Bilgiler ne çektiriyorsan bana da çektir mantığıyla toparlandığı için çokça tekrar dosyası içermektedir. Bunların bir kısmının içerisinde, deliorman isimli dosyalar göreceksiniz. Bu dökümanlar konu ile ilgili kendimce toparlanmış bilgilerdir. Genel bilginin tekrarı ve diğer dosyalarda çokça tekrarlanmış ve karşılaşılması muhtemel sorulardır. Cevapları bir çoğunu (%99) kendim araştırıp cevaplandırmış olmama rağmen, yanlışlar olabileceği değerlendirilmelidir.

İlana Cevap Vermek

THY, her sene kabaca iki dönem şeklinde pilot alımları yapmaktadır. Bu alımların içerisinde bizi ilgilendiren ilan, Tecrübesiz II. Pilot ilanları olacaktır. Bu ilan her hangi bir ticari uçak lisansına sahip olmadığımız anlamına gelir. İlk yapmamız gereken, son seneye girdiğimiz anda, THY nin açtığı ilk ilana kayıt yaptırmak olacaktır. Bu kaydı yaptırırken her hangi bir lisansa ihtiyacınız yok. Bu şekilde başvurmamızın sebebi, kayıtlar kapansa bile, bu süreç içerisinde lisansımızı alırsak, seçim aşamalarına katılabilme şansımızı devam ettirmektir. Bazen daha önce kayıt olsanız bile, ilan kapanıp tekrar açıldığında tekrar kayıt yaptırmamız gerekebilir. Bunu anlamanın tek yolu da kayıt sayfasına girip TC kimlik numaramızı girerek başka bir şey doldurmadan “enter” lamaktır. Eğer TC numaranıza ait bir kayıt var diyorsa korkmayın, kaydınız duruyordur ve bir daha başvurmanız gerekmez. Eğer başvuru isterleriniz eksik ve belge teslimi için mail aldıysanız, mail gönderen zata, belgelerinizi tamamlayamadığınız için gelemeyeceğinizi bildiren bir mail atmanız yeterli. Tekrar tekrar çağırılmanız sizi rahatsız etmesin, aynı mail i gönderebilirsiniz. Mailbox ınızın junk mail bölümünü başvurudan sonra sık sık kontrol etmenizde yarar var. Daha önce davetiyenin junk mail e düştüğü oldu. Böyle bir mail i junk mail inizde bulursanız, onu güvenli olarak işaretleyin ve diğer maillerin inbox ınıza düşmesini sağlayın. Belge tesliminden sonraki takvimi takip etmeniz ise önemli. Her safhada bir kere erteleme hakkı tanıyorlar (bi yerde yazmıyor ama sorulduğunda böyle bir cevap veriyorlar).

THY ile ilgili kendi düşüncem şudur; Yıllarca sivil havayollarına giden bir çok abim, arkadaşlarımla konuştum. Genel kanaatim:

 • İlk işe girdiğiniz şirket en iyi şirkettir.
 • Hemen hemen herkes yaptığı işten memnun olmayacak bir şey bulur (Mutluluk içimizde J)
 • Şartlarının daha iyi olması nedeniyle herkesin aklından bir gün THY na gitmek geçer. O zaman baştan elimizden gelenin en iyisini yapmamız halinde 3üncü şıkka varmadan bu işi bitirebilir. Bu yazıyı okuduğunuza göre aynı fikirdeyiz.

İngilizce

Havayolu şirketlerinin bir çoğu belgelenmiş bir ingilizce notu ister. Havacılığın dilinin de ingilizce olduğunu düşünürsek saklanacak yerimiz yok demektir. THY nın isteri ise seneden seneye değişiklik göstermektedir. Bir kazaya sebebiyet vermemek için (son dakika golü), son seneniz içerisinde birden fazla ingilizce notuna sahip olmanız elinizi rahatlatır. İstenen notu elde edememe durumunda da, daha önce başarısız olduğunuz sınava tekrar girerek yükseltme şansına sahip olursunuz. Dur bakalım ne isteyecekler beklentisi ile 3 kuruş boşa harcamamak için huzurunuzdan olmayın. Evet son seneniz yoğun geçecek ama ilk fırsatta bu notlara ulaşmak için çaba sarfedin. Genel itibariyle hemen her havayolu için geçerli olacak iki tip sınav var. TOEFL ve IELTS. Toefl için istenen not 75 iken Ielts için istenen not 6.5 tur. Bu notlar kabaca birbirine denk olup sınav seçimi kişiden kişiye değişebilmektedir. İngilizce notlarınızı bir an önce almanızın önemli olduğunu tekrar tekrar hatırlatırım.

Belge teslimi

Belirtilen tarihte belgelerinizle beraber başvuru merkezine takım elbise ile gidin. Belgelerinizde karşılaşabileceğiniz sıkıntılardan biri sicil kaydı. Belgenizin üzerinde iki ibareninde olması gerekiyor. (…. adli sicil kaydı yoktur ve arşiv sicil kaydı yoktur.) Daha önce mahkemelik bir işiniz olmuş ve sonlanmış ise de bunun sicilden sildirilmesi için ayrı bir işlem yaptırmanız gerekiyor ve zaman alıyor. (ör: Bir trafik kazası arkasından kavgaya karıştınız, iki tarafta birbirinden şikayetçi oldu, mahkeme görüldü, sonuçta ne hüküm verildiyse ertelendi ve dendi ki 5 yıl içerisinde aynı suça karışmazsa sicilden silinir. Otomatik silinmiyor!!!!!!). Gerçek hikaye 😉

HTA

HTA, THY için CRM (Crew Resource Management) görüşmesini yapan şirketin ismi. Yani katılacağınız görüşme sizin CRM de nerde olduğunuza ve şirket için uygun olup olmadığınıza karar veren şirket. Vay efendim psikolog soğukmuş, gıcıkmış, askeri istemiyorlarmış gibi şehir efsanelerini bir kenara bırakın. Karşılaşacağınız kişiler yıllarını bire bir diyaloğa adamış, eğitimli ve sizi çözebilecek kabiliyete sahip kişiler. Bilime kılıç çekmeyin, en iyi şekilde hazırlanın ve bir takım oyuncusu olduğunuzu anlatacak bilgiye sahip olun.

Dosya da paylaşmış olduğum dersleri rahat bir zamanda okuyun, varsa arkadaşlarınızla tartışın. CRM, sonuç olarak üç kelimeden ibaret bir şey değil. Görüşme sırasında takım oyuncusu olup olmadığınızı bu yedi yetenek üzerinden arayacaklar. Bu yeteneklerin pozitif taraflarına sahip olmamız gerekiyor.

Verilen tarihte, istenilen adrese takım elbise ile gidin. Bu görüşme bir grup mülakatı şeklinde yapılmaktadır. Görüşmeyi iki uzman psikolog değerlendirmektedir. Biraz erken gidip grubun diğer üyeleriyle tanışıp kaynaşmakta yarar var. Gün içerisinde grup içerisinde BİREYSEL olarak değerlendirileceğinizi unutmayın. Daha önceden CRM kursu almışsanız bu çok işinize yarayacaktır. Sonuç olarak psikologlar CRM hakkında ne kadar bilgili olduğunuzu ve bu yetenekleri kullanabilme seviyenizi araştırıyorlar. Almadıysanız da üzülmeyin. CRM ile ilgili slaytları inceleyin. Olaylar içerisinde, 7 temel yeteneğin hangisinde sıkıntı olduğunu anlayıp anlamadığınızı öğrenmek istiyorlar. Katıldığım mülakatta sürekli olarak soru sorduğu kişilerden istediği cevabı alamadı ve “yani sorunun ne olduğunu düşünüyorsunuz?” diye tekrar tekrar sordu. Cevaplar şöyle olmalı. Ör: Uçuş ekibinin iletişim becerileri yetersiz/eksik olduğu için durumsal farkındalıklarını kaybetmişlerdir.

Birinci turda herkesin önüne birer A5 kağıt veriliyor ve bu kağıda kendi hatamızdan kaynaklanan yaşadığımız bir sorunun yazılması isteniyor. Bir gün IFF bağlamamışım gibi bir yere gitmeyen bir şey yazmayın. Daha sonra bu kağıtlar toplanıp, karıştırılıp dağıtılıyor. Sonra da sırayla okunuyor. Psikolog, ilk önce, okuyanın durumu yorumlamasını istiyor daha sonra da diğerlerine eklemek istenilen bir şey olup olmadığını soruyor. Denge önemli, ne çok öne çıkın, ne de sessiz kalın. Kimseyle ne kadar haklı olsanız da ağız dalaşına girmeyin, tartışmayın. En kısa cümlelerle ve nazikçe fikrinizi bildirin. “Bence öyle değil”, “hayır”, “yanlış” gibi girişler yerine, “bir de şu şekilde düşünebilir miyiz?”, “şöyle bir sonuç ta olabileceğine inanıyorum”, “söylenenlere ek olarak” gibi nazik giriş cümleleri kullanmayı tercih edin. Fikrinizin tecrübenizden çok bilimsel bir gerçeğe dayanmasına dikkat edin. “orda öyle yazar ama hiç kullanılmaz”, “ben hep … yaparım, hiç de sıkıntı yaşamadım” gibi cümleler profesyonellikten uzak bir görüntü çizeceğinden böyle cümleleri kurmaktan kaçının. Okunan iki olaydan sadece birine yorum yapmak dengeli bir görüntü yaratabilir. Susmayı hatırlayın!

İkinci bölümde ise grubu ikiye ayırıyorlar. Herkese aynı hikayenin yazıldığı bir kağıt veriliyor. Bu kağıtta şöyle bir olaydan bahsediliyor. Kaptan ile yardımcı kaptan arasında şöyle bir diyalog geçiyor. “Yardımcı kaptan, kaptana, uçuş esnasında, bir döküman göstererek bir soru sorar. Kaptan inceler ve “böyle olacak” der. Yardımcı kaptan da yanlış anlaşılmış olabileceğini düşünerek tekrar sorar. Kaptan tepki verir” Görüldüğü gibi son derece muğlak bir konuda bir tarafa kaptanı, diğer tarafa da yardımcı kaptanı savunması görevi veriliyor. Burada aranan zaten ekibin birbirine çatması. Boşlukları nasıl doldurduğumuz önemli. Kaptanı savunacaz diye yardımcı kaptanın gözünü çıkarmanın alemi yok. “yani kaptan hayır demiş işte ısrar ederse tepki verir tabi” demek hiç te mantıklı değil. Kaptanın nasıl tepki verdiğini bilmiyoruz bile. “Kaptan bence şöyle tepki vermiştir; tamam o dökümanda öyle yazıyor ama kötü hava şartlarında yazıyor, bu konuya diğer bölümden bakmamız lazım” demek konuyu uzlaşmacı olarak algıladığımızı karşı tarafa anlatacaktır ve CRM in en önemli unsurlarından biri olan iletişimi hiç kapatmadığımızı gösterecektir.

Daha sonra psikolog tartışmayı sonlandırıyor ve herkesin birbiriniz değerlendirmesini istiyor. Bunu da herkese adam başı grup sayısı X2 kadar sıfat vererek yapıyor. Şöyleki bu kartları kimseye göstermeden ikişer ikişer diğer grup üylerinin arkasındaki zarflara atıyoruz. Sıfatlar; rahat, sinirli, gergin, uyumlu, otoriter vb. gibi. En sonunda sizlerin hangisinden kaç tane aldığınızı soruyor ve en son bire bir mülakatta durumu değerlendirmenizi istiyor.

En son mülakatta sizi sıkıştıracak sorularla karşı karşıya kalabilirsiniz. “Bugünkü kötü performansını neye bağlıyorsun” gibi. Gerilmeden, kendinize güveni kaybetmeden bu soruları cevaplayın. Kendinize not vermenizi ve nerelerden kırdığınızı soracak. Diğelim ki 8 verdik. Şöyle bir cevap verilebilir. “1 puanı zaten her halükarda kıracağım bir nottu, gelişmeye her zaman açık olmam gerektiğini düşünüyorum. 1 puan da, bana 2 tane agresif çıktı, burdan kırıyorum, demek ki istemeden de olsa sert cevaplar verebiliyorum, bu yönüme çalışmamın/iyileştirmemin gerekli olduğunu farkettim”.

Daha sonra “yarın zor bir görev var, gruptakilerin hepsinin kaptan olduğunu düşün, hangisiyle bu göreve gitmek istersin hangisiyle gitmek istemezsin?CRM yeteneklerine dayalı bir cevap vermek gerekir. Şöyle ki; “benim için kim ile uçtuğum önemli değil herhangi bir kişiyle ilişkileirmi yönetebilirim ama bir seçim yapmak gerekirse X ile uçmayı daha az tercih ederim çünkü diğerlerine göre daha agresif, gereksiz gerginlik yaratabileceğini düşünüyorum. Y ile uçmak isterim, çünkü onu önceden de tanıyorum, iletişim kanalları hep açıktır, problemim olursa çekinmeden sorabilirim” denilebilir.

Son olarak ta hangi yönünüzün yeni hayatınız da geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu ya da sıkıntılı olabileceğini soruyor. Buna da cevap, uyum yeteneği ve esneklik olabilir. Tulumu çıkarıp yepyeni bir operasyona geçiyorum. Yeni şehir, yeni hayat, yeni iş bir an önce adapte olunması gereken şeyler olacak. Bir an önce uyum sağlamam beni rahatlatacaktır denilebilir.

DLR

Pilotların korkulu rüyası DLR. Çok temel seviyede, yani pilot olmak isteyen bir kişinin, acaba genel yetenekleri yeterli mi sorusunun cevabının alınmaya çalışıldığı bir sınav. Yıllarca ağır uçuş görevleri yapmış bizlerin, “acaba bu adamdan olur mu?” sorusuna muhatap olmak canımızı sıkıyor. Zira başarısız olmak gururumuzu incitecek. Bu yüzden çalışırken stres faktörü ilk zamanlarda fazla olacak. Şunu baştan söyleyeyim, DLR korkulacak bir sınav değil. En azından bir on gününüzü bu işe ayırmanız yeterli. Doğru çalıştığında, bu sınavları geçemeyecek bir pilotun olduğuna inanmıyorum. Genel olarak DLR çalışmasına şöyle başlanmasında fayda olduğunu görüyorum; Size DLR tarihi gelmeden önce, dosyalardaki flash egzersizlere bakın. Nasıl çözüleceği ile ilgili bir fikriniz olsun. Kel kör bir şekilde ortalama notlar elde etmeye çalışın. Bu şekilde ister istemez beyniniz, cevap aramaya başlayacaktır ve hazır bulunuşluluğunuz artacaktır. Son 10 gün, 7 modüldeki yetenekleriniz geliştirilmesi için öngördüğüm süredir. O yüzden Son 10 güne girdiğinizde İngilizce, Matematik ve Aviation testleri ile ilgili bir probleminiz kalmasın. Son 10 günü ihtiyacınıza göre sadece modülleri çalışmak için harcayın. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere yaklaşık 2-2,5 saatlik çalışma yeterli olacaktır.

Sınav günü erken kalkın ve güzel bir kahvaltı edin. Öğleye kadar sürekli testlere girip çıkacaksınız. Sabah dokuzda (Hatta bir 15 dakika önce) çağrıldığınız yerde hazır olun. Sınav kıyafeti, günlük rahat kıyafet fakat eşofmanla da gitmeyin. DLR, Floryada ki eğitim merkezinin içerisinde, bu iş için hazırlanmış bir odada yapılıyor. Cebinizde bol bozuk para ile gidin. Gıda ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir makine binanın girişinde. Çay, kahve, çukulata, bisküvi hepsi burdan alınabilir. Fazla bozuk götürün ki bu yazıyı okuyacak kadar şanslı olmayanlara da bi faydanız olsun (KARMA J). Öğle yemeği ise THY tarafından karşılanıyor. DLR testlerini yapanlar sizlere bir öğle yemeği fişi sağlayacaklar.

Sınav 7 modül+3 bilgi+1 anketten oluşmaktadır. Sınav sırası dosyada olduğu sırayladır. Yani 1 nolu dosya birinci sınav, 2 nolu dosya iki vb. Sabahtan sınavlar ikişerli ve araları 10 dakika civarında. Yani ilk oturumda 1 ve 2nci sınav beraber sonra bir ara oluyor. Öğleden sonra da aynı şekilde başlıyor. Yani 7 ve 8inci sınavlardan sonra bir mola, daha sonra ise 9-10-11 beraber, 10 dakika ara ve MIC ile gün sona eriyor. Bir terslik çıkmazsa akşam 17:00 civarı testler sona eriyor.

Sınav salonunda, istenilen evrakları verdikten sonra ismimizin yazdığı ekranın olduğu masaya oturuyoruz. Ekran 15” lik ( https://www.bitcoinstore.com/elo-1517l-15-led-lcd-touchscreen-monitor-4-3-8-ms.html ) dokunmatik bir ekran ve buna bağlı bir joystick ( http://www.amazon.com/Logitech-Extreme-Joystick-Silver-Black/dp/B00009OY9U) ve yine bilgisayara bağlı bir kulaklıktan (http://en-de.sennheiser.com/audio-headset-smart-phones-stereo-hifi-closed-hd-219s ) oluşuyor. Bunlar sınavdaki kullanılan cihazlar.

Ekipmanların tamamı çok kullanışlı. Ekrana bastım almadı gibi bir sıkıntı yaşanmıyor. Uzmanın uyarısı (tırnakla basmaya çalışmayın). Herhalde tırnakla almıyor.

Yaptıkları bir uyarı da sınavlar arasında sınavın nasıl geçtiğiyle ilgili birbirinizle konuşmamanız tavsiyesi. Bunun sebebi anladığım kadarıyla performansınızı düşürecek bir yorumla karşılaşma olasılığınız. Gayet profesyonel ve kibarlar. Hemen her sınav öncesi, ekrana sınavla ilgili kural ve bilgilendirmeler geliyor. Bunları sırayla okuyup tıklayarak geçiyoruz. Daha sonra sınavla ilgili değerlendirilmeyen bir antreman bölümü var. Ekip sınavla ilgili bir sorunuz olmadığından emin olduktan sonra sınavı herkes için aynı anda başlatıyor. Sınav bitti mi çıkıp gitmek yok. Sessizce oturup bekliyoruz. Sorumuz olursa da yine sessizce elimizi kaldırıp bizimle ilgilenilmesini bekliyoruz.

Çalışmalara geçmeden önce dosyaların içinde bulunan, sınavla ilgili bilgilendirme yazılarını okumayı ihmal etmeyin.

Tüm dosyalar aşağıdaki linktedir.

https://drive.google.com/open?id=0B5SZZ3T_z7XlR01qemxMZHI2Rnc

 

6 YORUMLAR

 1. YA ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN YA PAYLAŞTIĞINIZ DRIVE MUHTEŞEM ALLAH NE İSTİYORSANIZ VERSİN. BU MIC İN UYGULAMASINI PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ UYGULAMAYA ÇOK PARA İSTİYORLAR. BİR DE PİLOTAJ DAN MEZUN OLMAYANLARIN GİRDİĞİ SINAVDA DA AVIATION SORULUYOR MU TEŞEKKURLER

 2. http://psikologunuz.org/ucus-psikolojisi.html
  havacılıkta fo başka bir deyişle yardımcı pilot adayı iseniz geçmeniz gereken mülakatlardan en önemlisidir. uzun yıllar askeri ve sivil havacılık alanında personel alımlarına katkıda (mülakat psikologu) bulunmuş. hava kuvvetlerinde sırf bu amaçla hizmet içi eğitim ve sertifika almış biriyim. kabin personeli alımlarıyla ilgili lider şirket ve onun operasyonlarını yöneten başka bir havacılık şirketi ile mülakatlarda görev yapmış bir psikologum. doğal olarak tarafıma; “ben geçemedim kurulu böyle olmadığıma inandırmanın yollarını bana anlatın” tarzı mesajlar geliyor. dlr-2 ile ilgili yazılarımda da anlattım ama tekrar kısaca deyineyim
  1)“karşımdakileri nasıl kandırırım” yaklaşımından vazgeçin,
  2)havacılık tecrübesi olan bir klinik psikologtan yardım alın. pilot aday adayı profilinden uzaksanız, değişin ve kendinizi değiştirin;
  3)insanları yani uzmanı kandırarak pilot olamazdınız zaten, karşınızdaki uzmanları ve temsil ettikleri koskoca kurumu kandırmaya çalışmayın.
  4)orada burada forumlarda whatsapp gruplarında bilgiçlik taslayanlardan uzak durun,
  5)kendiniz olun geçemezseniz de durumu kabullenmeye bakın, demek ki bu profile uygun değilsiniz, yetiştirilmek üzere pilot demiyor pilot aday adayı diyor.
  6)ha bu arada öncelikle bir de okuduğunuzu anlayın ya da anlayabilecek spontan dikkate ve odaklanmaya sahip olun, sizi bu yüzden eliyorlar,
  7) tez okuyarak crm geçilmez ki tezi yazan sadece bir öğrencidir. crm mülakatı koltuğunda her iki tarafta da oturmuşluğu yoktur. tez derlenmiş bilgidir ama crm bir bilgi sınavı değildir. çünkü crm bir sınav değildir.
  8)özetle çok istiyorsanız alın feedbacklerinizi elinize doldurduğunuz bütün belgelerin ve formların kopyalarını da alın elinize ve bir telefon edip randevu alın. bakalım bakalım gerçekte ne durumdasınız ve sizin için neler yapabiliriz.
  9)crm desteği almak ruhsal destek anlamına gelmez havacılık psikoloğundan korkmayın; ayrıca bu işin kursu falan olmaz mutlaka bireysel çalışın teketek ve online olmayan şekilde eğitim ve destek alın. eğitimlerde ve danışmanlıkta önemli olan uzmanın size açıklarınızı açıkça göstermesi ve ayna tutmasıdır. 3-4 günlük bir grup eğitimi ile kimse crm’e hazırlanamaz. haydi bakalım kolay gelsin, iyi şanslar size.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here