Ana Sayfa Eğitim İngilizce’nin Önemi Ve İngilizce Sınavları (Hava Yollarını Hedefleyen Tecrübesiz Pilotlar İçin)

İngilizce’nin Önemi Ve İngilizce Sınavları (Hava Yollarını Hedefleyen Tecrübesiz Pilotlar İçin)

5379
0
Paylaştıkça çoğalır

Havacılığa gönül veren ve bunu meslek haline getirmek isteyen tüm arkadaşlarım Havacılıkta İngilizcenin ne kadar önemli olduğunu sayısız kez duymuşlardır. Özetle bunun başlıca nedeni İngilizcenin havacılığın ana dili olmasıdır. Bir Hava Yolu Pilotu dünyanın her yerinde uçuş gerçekleştirme potansiyeline sahiptir, bu nedenle farklı ana dil konuşan pilot ve hava trafik kontrolörleriyle iletişime geçeceği su götürmez bir gerçektir. Bu durum ana konumuz olan uçuş emniyetinin etkin bir şekilde sağlanması ve kusursuz bir CRM uygulaması göstermek adına İngilizce’nin hayati önem taşıdığının göstergesidir.

Havacılıkta İngilizce’nin öneminden bahsettikten sonra şimdi de havacılık İngilizcesini iki bölümde inceleyeceğiz. Birinci bölüm Level sınavları diye bilinen ICAO standartlarında icra edilen Dil Yeterlilik Sınavları, ikinci bölümse başvuru yapacağımız şirketlerin İngilizce sınav kriterleri şeklinde olacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SHT-1L Dil Yeterliliği Talimatı ICAO standartlarına uygun olarak pilotların ve hava trafik kontrolörlerinin İngilizce ve Türkçe dil yeterliliğine ilişkin esas ve usuller ile kısıtlamaları belirlemektedir. Uluslararası uçuş yapacak pilotlar ile uluslararası trafiğe hizmet veren hava trafik kontrolörleri, ICAO derecelendirme cetveline göre en az operasyonel seviye (seviye 4) İngilizce dil yeterliliğine sahip olmalıdır.

İngilizce Dil yeterliliği altı konu başlığı açısından değerlendirilir:

  1. Telaffuz
  2. Gramer
  3. Kelime bilgisi
  4. Akıcılık
  5. Anlama
  6. İnteraksiyon

(1) Dil yeterliliğinin değerlendirilmesi, her bir konu başlığı için ayrı ayrı yapılır ve 1’den 6’ya kadar derecelendirilir.

(2) Altı konu başlığı içinden en düşük not, adayın sonuç notunu gösterir.

Bu kısmı açıklamak için örnek vermek gerekirse dört konu başlığından 6, 1 konu başlığından 5 ve 1 konu başlığından 4 aldıysanız notunuz seviye 4 olarak belirlenmektedir.

Seviye 4 dil yeterliliği, test tarihinden itibaren 3 yıl geçerlidir.

Seviye 5 dil yeterliliği, test tarihinden itibaren 6 yıl geçerlidir.

Seviye 6 dil yeterliliği, süresiz olarak geçerlidir.

Yapılan dil yeterliliği sınavına katılmış ve seviye 4 altında not alarak başarısız olmuş adaylardan;

  • Seviye 1 notu alanlar, sınav tarihi itibarı ile 45 gün içinde;
  • Seviye 2 notu alanlar, sınav tarihi itibarı ile 30 gün içinde;
  • Seviye 3 notu alanlar, sınav tarihi itibarı ile 15 gün içinde; aynı sınav sistemini kullanan test merkezinde tekrar sınava alınmazlar.

Aşağıda yer alan linklerden Dil Yeterlilik sınavlarına başvuru yapabilirsiniz.

https://www.ozyegin.edu.tr/tr/havacilik-ve-uzay-bilimleri-fakultesi/havacilik-ingilizcesi-test-merkezi

http://www.pilvaktrainingcenter.com/kayit/

Şirketlerin İngilizce kriterleri ise her havayolu şirketinin insan kaynakları birimi tarafından belirlenir. Tüm şirketlerin resmi web sitelerini incelediğimizde kabul edilen sınavların kesişim kümesinde TOEFL ve IELTS olduğunu görmekteyiz.Ayrıntılı bilgi için;

TOEFL https://www.ets.org/tr/toefl

IELTS https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts

https://www.ielts.org/

resmi web sitelerini ziyaret edebilir ve bu siteleri kullanarak sınav tarihi alabilirsiniz.

İngilizce sınavları okuma, dinleme, konuşma ve yazma kategorilerinde yapılmaktadır. Her kategorinin notunun toplamı ise sınav notunu belirlemektedir. Şirketlerin web sitelerini incelediğimizde bazı şirketlerin toplam not üzerinden, bazı şirketlerin ise toplam notun yanı sıra belirledikleri tek kategoriden ki bu tek kategori genellikle konuşma bölümüdür veya tüm kategorilerden belirlenen puan baremleri doğrultusunda not talep etmektedirler. Bu nedenle hedefinize koyduğunuz, çalışmayı arzu ettiğiniz şirketin kriterlerini yerine getirebilir ya da birden fazla şirkete başvuru yapmayı planlıyorsanız ortak kriterleri sağlayabileceğiniz sınavı seçebilirsiniz.

Şimdi de bu konuda nasıl bir taktik izlemeliyiz sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Öncelikle şirketlerin resmi web sitelerinde yer alan İngilizce kriterlerine bir göz atalım.

TÜRK HAVA YOLLARI

 

Seçim süreçlerimizde Havacılık İngilizcesi (ICAO Level) sınavına katılması gereken adaylar, son 2 yıl içinde almış oldukları TOEFL (IBT): 75 (speaking minimum 20) veya IELTS (Akademik): 6 (speaking minimum 6)belgesini beyan etmeleri durumunda bu sınavdan muaf tutulacaktır.

http://www.turkishairlines.com/tr-tr/kurumsal/basin-odasi/duyurular/duyuru/pilot-adaylarimizin-dikkatine

PEGASUS

Lisansında en az ICAO Level 4 işli olmak veya English Comprehension Level Examination en az seviye 80 % veya TOEIC en az seviye 650 veya IELTS 6 (Speaking & Understanding 6; diğerleri en az seviye 5,5) veya YDS en az seviye %78 veya TOEFL paper en az seviye 550 veya TOEFL IBT en az seviye 70 veya TOEFL CBT 200

https://www.flypgs.com/kariyer/pilot-basvurulari#accordion-2

SUN EXPRESS

TOEIC(Okuma 385, Dinleme 400, Konuşma 160, Yazma 150)

TOEFL IBT (Okuma 21, Dinleme 21, Konuşma 22, Yazma 20)

IELTS (Okuma 6.5, Dinleme 6, Konuşma 6.5, Yazma 6)

https://hr.sunexpress.com/Pages/pgCockpitGeneralInformation

ONURAİR

(Minimum TOEFL: 65 veya IELTS: 6)

https://www.onurair.com/tr/kurumsal/basin-detay/Onur-Air-Airbus-320-321-Ucaklari-Icin-Tip-Egitimi-Duzenleyecek/18/1526/0

Yazımın başında da belirttiğim üzere İngilizce sınavları kesişim kümesinde TOEFL ve IELTS yer almaktadır. Tüm kriterleri incelediğimizde görüyoruz ki Sun Express TOEFL veya IELTS veya TOEFL sınav not kriterlerini sağladığımızda diğer tüm şirketlere başvuru koşullarını sağlayabiliyoruz. Fakat bu durum maalesef yazdığımız kadar kolay değil. Belirtilen notları almak için gerçekten çok iyi derecede İngilizce bilmek gerekli olduğunu söylemeliyim, ayrıca unutulmamalıdır ki bu iki sınavın asıl amacı yurt dışında lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin seviyesini belirlemektir ve bu yüzden sınav niteliği akademik düzeydedir. Bu nedenle orta ve üzerinde İngilizce seviyesinde olan arkadaşlarıma önerim şu şekilde olacak, Türk Hava Yollarının IELTS veya TOEFL kriterlerini sağlamak üzere çalışma yaparsak daha gerçekçi ve daha ulaşılabilir bir hedef koymuş oluruz. Eğer bu seviyedeki arkadaşlar Sun Express’e de başvuru yapmak niyetindelerse TOEIC sınavı diğer iki sınava nazaran çok daha kolay olduğu için Sun Express’e özel bu sınava girilmesini tavsiye ederim.

TOEFL sınavını ele alacak olursak özetle şunu söyleyebilirim abartıldığı kadar zor bir sınav değil ama asla küçümsenmemesi gereken bir sınav. Şaşırtıcı olan yanı ise okuma ve dinleme kısmının oldukça zor olması öyle ki dinleme kısmında her şeyi anlamış ve hatta önünüzde yer alan kağıda not etmiş olsanız dahi bırakın tam not almayı yanına bile yaklaşamayabilirsiniz. Sınav dört bölümden oluşuyor okuma bölümüyle başlıyor üç tanesi kesin bir tanesi opsiyonel okuma parçasını kapsıyor her okuma parçası için 20 dk süre veriliyor ve okuma parçalarından bir tanesi üst düzey zorluğa sahip, cevaplar çoktan seçmeli. Dinleme ise iki tanesi kesin üçüncüsü ise opsiyonel bölüme sahip cevaplar çoktan seçmeli. Opsiyonel dediğimiz kısma açıklık getirecek olursak okuma ya da dinleme bölümünden birine fazladan bir bölüm konmakta. Bu bölüme deneysel bölüm deniliyor. Burada sorulan okuma parçası ya da dinleme bölümünün sınav merkezi tarafından uygunluğu deneniyor ve daha sonra sınav sorusu olup olamayacağı değerlendiriliyor. Deneysel bölüm puanlamanıza dahil değildir. Bu iki bölüm bittikten sonra on dakika ara veriliyor. Konuşma bölümü ile devam ediliyor burada 3 soru kalıbı (bağımsız konuşma, kampüste yaşanan bir durum, profesör tarafından verilen ders) 2 farklı şekilde ( ilkinde olayı özetliyorsunuz, ikincisinde sen olsan ne yapardın şeklinde sizin de fikriniz soruluyor) soruluyor yani toplam altı soruya cevap veriyorsunuz. Bu bölümün puanlandırılması iki farklı yetkili tarafından yapılıyor, aldığınız değerlendirmelerin ortalaması sizin puanınız oluyor. Son olarak da yazma bölümü, iki yazı yazmanız isteniyor; ilki bir okuma parçası ve bir profesörün anlatımına bağlı olarak diğeri ise bir konu verilerek görüşlerinizi yazıya aktarmanız isteniyor. Bu bölümün değerlendirmesi bir yetkili ve bir bilgisayar programının yapacağı değerlendirmenin ortalaması alınarak puanlanıyor. Tüm bölümler 30 puan üzerinden olacak şekilde toplam 120 puandır. Sınav yaklaşık 4- 4,5 saat sürüyor.

Son olarak tavsiyem şu şekilde olacak konuşmayı sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız sınava girmenizi öneririm. Çünkü eğer konuşmayı sağlayabiliyorsanız sınav taktiklerini kullanarak 2o puan yazmadan alabilirsiniz. Yani konuşma ve yazma 20 şerden toplamda 40 puan, geriye kalan 35 puanda 17 ye 18 olacak şekilde okuma ve dinlemeden sağlanabilir. Eğer ortalama ve üzerinde bir İngilizce seviyeniz varsa ve sınav ücretini ikinci planda tutuyorsanız yaklaşık bir hafta taktik çalışmasıyla bu sınava girerek yeter notu sağlamak adına şansınızı denemenizi, hem de yeter notu alamasanız bile sınavı tecrübe etmenizi öneririm.

İşe yarar taktikleri öğrenebileceğiniz, sınav hakkında genel bilgi edinebileceğiniz, başarısı kanıtlanmış bir sitenin linkini de sizlerle paylaşıyorum. Videolarını izlemenizi ve verilen taktikleri uygulamanızı kesinlikle tavsiye ederim. Tüm bölümler ayrı ayrı videolar ile açıklanmış her videoda ilgili soru ile taktik verilmiştir.

https://www.notefull.com/

En önemli kısım olan konuşma için son önerimse iBTimer ve TSpeaking aplikasyonlarını indirmenizdir, burada yer alan soruları her müsait ortamda kendi kendinize cevaplayabilir, sesinizi kaydedebilirsiniz. Kaydettiğiniz sesinizi dinleyin yaptığınız hataları gözden geçirin ve aynı sorulara bir kez daha yanıt verin, kısa bir süre sonra istediğiniz seviyeye geldiğinizi fark edeceksiniz.

Hepinize başarı dolu bir gelecek dilerim.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here