Ana Sayfa Eğitim HTA Sınavına nasıl hazırlanmalıyım?

HTA Sınavına nasıl hazırlanmalıyım?

6788
0
İnsan Psikolojisi
Illustrative image of sub conscious level
Paylaştıkça çoğalır

Bu yazımda HTA sınavına çalışmak için ne gibi kaynaklardan faydalanabileceğinizden bahsedeceğim.

Merhaba arkadaşlar;

15 Temmuz darbesinden sonra THY uzun bir süre Tecrübesiz Pilot alımına ara verdi diyebiliriz. Derken 2017 yılında 2 farklı ilan ile alımlara devam etti. Bu zamana kadar DLR 2 seçim aşamalarından biriyken beklenmedik bir şekilde bu aşamayı HTA ile değiştirdi. Aynı durumun bir kaç sene önce yine gerçekleştiğini belirtmek isterim. Şehir efsanelerinden birisi bu değişimi pilot ihtiyacının fazla olduğunu durumlarda yapması. Ne kadar doğrudur bu bilgi bilemeyeceğim.

DLR 2 seçim aşaması malumunuz Sun Express’te de mevcut bu nedenle adaylar arasında neyin nasıl çalışılacağı bilgisi daha yaygın ama HTA biraz daha kapalı bir kutu. Malesef bu yazımda kapalı kutunun içinde ne olduğunu bulamayacaksınız. Sadece sınava giren ve başarıyla geçen arkadaşlardan birkaç tavsiyeler ve sistemin nasıl işlediği konusundan tahminler mevcut.

HTA ile ilgili bir takım bilgilere buradan da ulaşabilirsiniz.

Şunu unutmamanızı rica ediyorum. Bu sınava hazırlanırken amaç kendinizi gizlemek ve sınavı geçmek olmamalı. Her insanın kuvvetli ve zayıf yönleri vardır, bunların kişi tarafından bilinmesi ve üzerine gidilmesi ya da en azında kendindeki eksiğin farkına vararak görevine devam etmesi uçuş güvenliğimiz açısında elzem bir durum. Hiç birimiz kusursuz değiliz ama eksiklerin üzerine giderek her geçen gün daha iyisini başarabiliriz.

Şimdi gelelim konumuza;

HTA’da hangi kriterlere bakılıyor?

İdeal pilotu bazı kaynaklar “ideal pilot must be self disciplined and have the ability to control internal emotions and external actions.” şekilde tanımlar. Yani sizden ne içe kapanık ne de aşırı dışa dönük olmanızı istiyorlar. İletişime daima açık olmanız bekleniyor. Karşı karşıya olduğunuz sorunda kendi bilginize %100 güvenseniz de karşıt görüşleri dinlemeniz bekleniyor. Belki kendinize aşırı güvendiğiniz için bir noktayı kaçırıyor olabilirsiniz. İnsanların sözlerini kesmemeniz ve herkese saygılı olmanız bekleniyor ama saygı da kusur etmeyeceğim diye de bir konuya müdahale etmemezlik yaparsanız o zaman da sorun var demektir.

Bunların hepsi tabi birer tahmin ama bir çok aday üzerinde yapılan analizler sonucunda elde ettiğimiz bilgiler. Bu çerçeveden çıkan insanların elendiklerine tanık olduk ve bu sonuçları da bu sayede çıkartabildik.

Hiç çalışmadan geçen varmış doğru mu?

Doğru, ama hiç çalışmadan girmek riskli bir hareket olur. Zira işin doğasını öğrendikçe kendinizdeki eksikleri farkediyorsunuz. Bu hem o konuda tuzağa düşmenizi zorlaştırıyor hem de sizi daha iyi bir pilot ve daha iyi bir insan yapıyor.

Bizler iyi yetişmiş takım arkadaşlarıyla uçmak istiyoruz, sizlere emanet edilen canları düşünün ve geride bırakacağınız ailenizi düşünün. Bu işin doğasında sürekli gelişim var o zaman ona ayak uyurun lütfen ve çalışın.

Kıyafet önemli mi?

Ben dış görünüşün önemli olduğunu düşünüyorum. Karşı tarafta bir etki bırakmasa bile üzerinize oturmuş bir takım elbise size öz güven katacaktır.

Burada birkaç tavsiye var. Takım elbisenin lacivert, koyu lacivert seçilmesi, kravatın açık mavi, gömleğin beyaz veya buz mavisi. Burada verilmek istenen mesaj ben havacılık için varım 🙂 THY yolları kıyafetlerine yakın bir kıyafetle ben THY için varım mesajı da verilebilir.

Vücut dili önemli mi?

Tabiki duruşunuz, el hareketleriniz sizinle ilgili bilgiler verecektir. El hareketleri ile anlatmak istediğinizi daha etkili anlatabilir ve iletişimi kuvvetlendirebilirsiniz ya da yanlış duruş ve hareketle tam tersi bir duruma  da sebep olabilirsiniz. O zaman vucut dili ile ilgili bir kaç makale okumakta fayda var. En azında yasaklı hareketleri yapmasanız iyi olur.

Şirket nedir? Oyunlar için böyle birşeye gerek var mı?

Bu sınava bazen tanıdıklarla girebiliyorsunuz. Bazen  “birimize iyi oy atalım” ya da “oyunlarda birbirimizi tutalım” fikirleri oluşabiliyor. İnsanoğlu hayatta kalmak için hep bir gruba dahil olma eğilimi görtermiştir. Ama bu eğilim burada işe yarar mı tartışılır. Şirket kurdukları tespit edilip topluca elenen insanların olduğunu belirtmek isterim.Şahsi yorumum ise böyle birşeye pek de ihtiyaç olmadığı.

Bazı söylentiler şu şekilde oluyor, “içerideki herkes X şahsına kötü yorum attı sonra adam elendi” . Şahsen bu bana saçma geliyor,  bunun böyle olmadığını da umut ediyorum. Bu kadar profesyonel bir işte böylesi basit bir elenme usulü yoktur, olmamalıdır. Bence oyunlardan istenen size gelen yorumları (kötü yorumlar özellikle) kabul etmeniz ve bu konuda neler yapabilirsiniz bunu düşündüğünüzü karşı tarafa iletmeniz. Örneğin bir kişiye “Çok Sessiz” kartları bol miktarda geldi diyelim o kişinin sessiz diye elenmesi mantığa pek uygun değil. Yaklaşık 10 kişinin girdiği bir HTA’da belki 8-9 kişi birbirini tanıyır ve o nedenle kendinden olmayan ama aslında herkesten daha fazla bu işi hakeden kişiye Sessiz kartı atıldı diye düşünün. O zaman bu kişi elenecek mi? Bence burada istenen o kişinin her eleştiriye açık olduğunu göstermesi ve bu eksikliği karşısında ne yapabilir onu göstermesi. Başta belirttiğim gibi kendini keşfet, eksiklerini kabul et ve üzerine git.

Kaldı ki böyle küçük hesaplar için şirket kurup kendinizi riske atmayan derim. Yapacaksanız önceden toplanıp sohbet edin ve birbirinizde gördüğünüz eksikleri paylaşın. Herkes kendinde hangi güçlü ve zayıf yönleri olduğunu keşfetmeye çalışsın, hepsi bu.

Kaç saat sürüyor ve ingilizce mi oluyor?

Bununla ilgili daha detaylı yazılar sitede mevcut , Google Drive klasörümüzden HTA klasörünü incelemenizi, DLR 2 klasörüne de şöyle bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Yaklaşık 2,5 – 3  saat toplu sohbetten sonra herkes tek tek ayrı bir odada 5-10 dk lık başka bir sohbete giriyor. Grupta yabancı yoksa tamamı türkçe geçiyor.

Hangi dökümanlara bakmalıyım?

DLR 2’deki sorulara şöyle bir bakmakta fayda olabilir ama genelde bu konulara pek girilmediğini hatırlatalım.

Hangi Oyunlar Oynanıyor?

HTA’da hangi oyunların oynanacağı değişiklik gösterebiliyor. Aslında hiç bir oyunun çalışılacak bir yani yok. O ortamda spontane devam ediyorsunuz. Ama yukarıda bahsettiğim hususlara hangi oyun gelirse gelsin dikkat etmenizi tavsiye derim.

Vucüt dili ile ilgili bir iki yazı okumak faydalı olabilir. Bu konuyu üstün körü bilin yeter detaya girip tüm enerjinizi vermeyin sakın.

Kıyafet konusunda da benim bahsettiğim çizgi dışında giyinecekseniz bir iki yazı okumanızda fayda var. Bu konularda yazılmış linkler bende mevcut değil google da aratıp göz atmanız gerekecek. Yine sitemizin Google Drive Klasöründe belki işinize yarar dökümanlar olabilir.

THY sınavları için Google Drive Linkimiz:

https://drive.google.com/open?id=0B5SZZ3T_z7XlR01qemxMZHI2Rnc

Sorularınızı yorum olarak yazarak bilirsiniz, başarılar dilerim.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here