Ana Sayfa Eğitim DLR 2 İÇİN HAP BİLGİLER

DLR 2 İÇİN HAP BİLGİLER

16086
2
Dlr 2 THY Mülakat
Dlr 2
Paylaştıkça çoğalır

Kaleme aldığım bu yazıda Türk Hava Yolları özelinde ağırlıklı olmak üzere Hava Yolları Mülakat ve CRM süreçleri hakkında genel bilgi vermek, kişisel ve arkadaş grubu ortamında edinilen tecrübeleri paylaşmak ve bu süreçler dâhilinde yapılan çalışmalar esnasında araştırılmış, taranmış, göz gezdirilmiş birçok kaynak arasından süzülen hap dokümanları size sunmaktır. Unutulmamalıdır ki ben ve arkadaşlarım da tıpkı sizler gibi yalnızca bir pilotun yetkinliklerine sahibiz, özetle konunun uzmanı olmadığımızdan bu süreçleri kendi bakış açımızdan yansıtacağız. Bizler yazımda belirttiğim kaynaklara çalıştık ve ifade ettiğim yöntemleri uyguladık nihayetinde süreçlerden başarıyla geçtik fakat bir sorunun bazen birden çok doğru yanıtı olduğu unutulmamalıdır. Yazdıklarımı ve tavsiye edeceğim kaynakları özümseyerek çıktığınız yolda kendi doğru cevabınızı vererek rahatlıkla başarıya ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Tüm arkadaşlarıma yürekten başarılar dilerim.

DLR 1 ve DLR 2 esasen bir bütün olarak değerlendirilmelidir. DLR 2 de karşılaşacaklarınız DLR 1 sınavına girişte teslim edeceğiniz formla başlar, DLR 1 de ortaya çıkaracağınız performans ile şekillenir. DLR 2; DLR 1 sınavı öncesi teslim ettiğiniz formdaki hakkınızda sorulan 10 soruyu temel alır ve DLR 1 notunuz ile DLR 1 içerisinde cevapladığınız CRM ve Kişisel bilgi testleriyle ortaya çıkan verilere odaklanır. İşin özü DLR 2 için mülakat salonuna adım attığınızda mülakatı yürütecek olanlar hakkınızda yeteri kadar veriye sahiptir.

Öncelikle adayların en çok yanılgıya düştüğü hususu gözden geçirelim. Kişiliğiniz hakkında en büyük ip uçları konumundaki on değerlendirme sorusu DLR 1 sınavına konsantre olmuş adaylar tarafından angarya olarak görülmekte ve gelişi güzel doldurulmaktadır, oysaki evrakları doldururken en fazla önem verilmesi gereken kısım bu on sorudur.

İşte bu en önemli kısmı doldururken dikkat etmemiz gerekenler ise; soruları kısa, öz, tabiri caizse sizi zor durumda bırakmayacak fakat tatmin edici bir şekilde ve dürüstçe doldurmaktır. Daha önce süreçlere katılmış kişilere doldurmakla yükümlü olduğumuz on soru ve mülakatın icrası hususunda sorular sorduğumuzda aldığımız ortak cevaplardan biridir “Kendin Ol!”. Fakat bu ifade tecrübesiz kişiler tarafından yanlış yorumlanmaktadır. Aslında “Kendin Ol!” ifadesi asla sorulara doğaçlama cevap vermek demek değildir. “Kendin Ol!” DLR kapsamında teslim edilmesi gereken evraktaki on soruyu, daha önce mülakatta sorulmuş soruları ve mülakatta karşımıza çıkması muhtemel soruları inceleyerek kendi deneyimlerini cevaplara yansıtmaktır. On soruya cevap verirken karşılaştığımız kötü özelliğiniz nedir gibi sorulara oldukça sinirli bir insanım, trafikte o kadar gerilirim ki kendimi kaybederim gibi cevaplar vermemeniz gerektiğini söyleyen sayısız uzman psikolog yorumunu, ilgili yazı ve videoları internetten araştırarak bulabilirsiniz. İyi derecede İngilizce biliyor olsanız dahi cevaplarınızı yazarken mutlaka sözlük kullanmanızı tavsiye ederim. Örneğin trafikte uzun süre geçirmek sizi sinirlendirir mi sorusuna; evet “sinir eder” demek yerine, sinirlendirmez fakat “rahatsız eder” demeliyiz, dolayısıyla on soruyu cevaplarken kullandığımız İngilizce kelimelerin alt anlamlarına bir göz atmak faydalı olur. Angry yerine annoy kullanmak buna örnek olarak gösterilebilir. Esasen kurduğunuz uzun cümlelerin sizi daha iyi anlattığını düşünebilirsiniz ama unutmayın ne kadar uzun yazarsanız karşınızdakilere o kadar çok soru soracak bilgi sunarsınız. Cevap verirken soruyu iyi okuyun ve kısaca sadece soruya cevap verin, emin olun sizin için daha verimli olacaktır. DLR 1 formunu şirkete teslim etmeden önce on soruya verdiğiniz cevapların bir kopyasını almayı ya da fotoğrafını çekmeyi asla unutmayın.

Mülakat safhasına geldiğimizde bu süreç için hazırlanmak isteyen bir aday potansiyel soruları inceler, kendi cevaplarını İngilizce olarak kurgular ve bunlara çalışarak hazırlıklarını tamamlar. Kurgulamaktan kasıt ise olmayan bir olayı olmuş gibi anlatmanız değildir. Kurgulamak; çıkması potansiyel bir soruyu uygun bir dille, bir dizi yöntem uygulayarak cevaplamaktır.

Öncelikle soruları nasıl cevaplamamız gerektiğine değil bunun için hangi konulara hakim olmamız gerektiğine değinelim. İşe davranışsal mülakat sorularının ne anlama geldiğini ve bunları cevaplamak için gereken yöntemi öğrenmekle başlayabiliriz. Davranışsal mülakat sorularını şu şekilde açıklayabiliriz; size sorunun dolaylı yoldan sorulması ve sizin geçmişte yaşadığınız bir tecrübeden yola çıkarak bu soruyu cevaplamanızdır özetle. Örneklemek gerekirse; diyelim ki mülakatı yapanlar sizin liderlik özelliklerinizi öğrenmek adına bir soru sormak istiyorlar, sence sen nasıl bir lidersin, liderlik sence nedir gibi sorular sormak yerine, daha önce çalıştığın iş yerinde liderlik ettiğiniz bir projeyi bize açıklar mısınız sorusunu size yöneltiyorlar. Sizde cevap vermek için geçmişinizde liderlik ettiğiniz bir projeden ve bu proje esnasında yaptığınız olumlu hareketlerden bahsediyorsunuz. İşte tam da burada İngilizce Situation or Task Action Result kelimelerinin kısaltılmış hali olan STAR yöntemini kullanıyoruz. Olay ve/veya görevi tanımla, sen ne yaptın ve sonucunda ne kazandın, ne öğrendin, problemi çözebildin mi şeklinde Türkçeleştirebiliriz. Küçük bir örnekle basit bir şekilde açıklayacak olursak; CPL safhasındasınız ve hayatınızda ilk kez iniş takımı açılır kapanır bir uçakta uçuyorsunuz, kalkışı takiben iniş takımlarını toplamanız gereken yerde toplamayı unuttunuz (olay), öğretmen pilot iniş takımlarını almanız konusunda sizi kibarca ikaz etti ve sizde ikazla birlikte iniş takımlarını topladınız (sen ne yaptın), bu uçuş size iyi bir tecrübe oldu, iniş takımlarını almayı bir daha unutmadınız ve eğer unutursanız dahi yaptığınız hatayı etkin çeklist kullanımıyla düzeltebileceğinizi farkettiniz, kalkış sonrası çeklist kullanımının ne kadar önemli olduğunu bütünüyle kavradınız (ne öğrendin, ne kazandın). Bahsettiğim bu konular hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabileceğiniz linkleri aşağıda sıralarken, özellikle Türkçe olması vesilesi ile ayrıntılı ve güzel anlatımıyla Sayın Selin Yetimoğlu’nun yazılarına göz geçirmenizi öneririm, HTA aşamasına girecek adaylar ise Sayın Selin Yetimoğlu’nun 10 Basit Adımla Grup Mülakatlarını Başarıyla Geçebilirsiniz! yazısına göz geçirebilirler. Kendisine bizi kapsamlı bir şekilde aydınlattığı için şükranlarımı sunarım. Bir teşekkürde Don Georgevich’e, videosunda bize STAR yöntemini basit ve etkili bir şekilde açıklıyor.

https://selinyetimoglu.com/2016/01/04/sik-karsilasilan-mulakat-sorulari-ve-ornek-yanitlar-1/

https://selinyetimoglu.com/2016/01/11/sik-karsilasilan-mulakat-sorulari-ve-ornek-yanitlar-2/

https://selinyetimoglu.com/2016/02/01/sik-karsilasilan-mulakat-sorulari-ve-ornek-yanitlar-3/

https://www.youtube.com/watch?v=PHqcLX3qSYo

The Complete Airline Pilot Interview Work Book (Bu kitap ise bize tüm havayolu şirketleri için mülakata girdiğimizde karşılaşmamız muhtemel neredeyse tüm soruları içermektedir ve sorular için uygun taktikleri bizimle paylaşmaktadır.)

Şimdi de mülakata girmeden önce heybemize atarsak iyi olacağını düşündüğüm konu başlıklarına bir göz atalım. Hava yolları pilotluğunun olmazsa olmazı CRM konusunu iyice özümseyin, unutmayın CRM mülakatı geçmek için öğrenilmesi gereken bir kavram değildir, CRM bir pilotun yaşam biçimidir. SHELL modeline göz atarak aslında olayın neresindeyiz kısmını daha iyi kavrayabilirsiniz. İdeal pilotun tanımını (ideal pilot must be self disciplined and have the ability to control internal emotions and external actions.) ve istenmeyen beş pilot özelliğini (The Anti-Authority, The Impulsive, The Invulnerable, The Macho, The Resigned) iyi bilmeli varsa eksiğimiz gidermeli, yaptığımız yanlışlar varsa bunları kendimizi eğiterek düzeltmeliyiz. Bakış açınızı geniş tutmak adına sinerjistik kokpitin özelliklerini, iyi bir liderin özelliklerini ve benzer konuları gözden geçirebilirsiniz. Karar verme sürecinin (decision making) ne olduğunu ve aşamalarının neler olduğunu çok iyi öğrenmeliyiz.

Paylaşacağım iki kişilik testi linkini daha önce forumda DLR 2 tecrübesini paylaşmış ‘’yanardagg’’ nickli arkadaşımızın yorumlarından edindim. Bu iki testin önemine gelecek olursak kişiliğiniz hakkında size etkin bir geri bildirim sunuyor olmaları. Özetle mülakatta başarının sırrı kendimizi iyi tanımaktan geçiyor, dolayısıyla bu iki testi yaptığımızda kişiliğimizle ilgili olumlu ve olumsuz veriler önümüze dökülüyor, tıpkı girdiğimiz testlerin verilerinin mülakatçıların önünde yer alması gibi. İşin özü asla teste çalışarak uygun görülen kişilik özelliklerinin çıkmasını sağlamaya çalışmak değil, aksine çıkabilecek eksik yanlarımızı görmek, varsa bu eksikliklere sebep olabilecek hatalarımızı tespit etmek, mümkünse yaşamımıza dokunuşlar yaparak bu hataları düzeltmeye çalışmak ve en önemlisi kendimizi tanımaktır. Özetle bu test sonuçları yarın mülakata girdiğinizde ne ile karşılaşabileceğiniz konusunda size en azından bir fikir sağlayacaktır.

http://www.outofservice.com/bigfive/

http://www.onlinepersonalitytests.org/disc

Mülakatta kullanacağımız ana unsur olası sorulara hazırlanarak verdiğimiz cevaplar olacak. Bu noktaya kadar bunu etkin bir şekilde yapabilmek adına bilmemiz gerekenlere yoğunlaştık. Şimdi ise cevaplarımızı nasıl kâğıda dökeceğimize ve kurgumuzu nasıl yapacağımıza odaklanıyoruz. Eğer bir arkadaşınız bu çalışmayı sizden önce yaptıysa onun çalışmalarını edinmenizin size oldukça fayda sağlayacağı su götürmez bir gerçektir. Denenmiş ve tescillenmiş bir başarı yolunuzu aydınlatacak, size etkin bir şekilde yol gösterecektir. Arkadaşınız çalışmasında yer alan genel geçer sorulara verdiği cevapları doğru ve kendinize uygun bulmanız durumunda rahatlıkla kullanabilir ya da üzerinde ufak değişikliklere gidebilirsiniz, kişisel sorularda ise verdiği örnekleri size fikir vermesi açısından değerlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra daha önceden üzerinde çalışarak doldurduğun DLR 1 öncesi teslim ettiğin on soru ve The Complete Airline Pilot Interview Work Book önünde hazır olsun çünkü bu üç dokumanı kullanarak kendi sorularımızı cevaplayacağız. The Complete Airline Pilot Interview Work Book ve arkadaşımızdan aldığımız dokumanı hazırlayacağımız çalışma için olası soruları ve olası cevapları oluşturmak adına kullanıyoruz. Fakat on soruyu göz önünde tutmamızın amacı ise şimdi vereceğimiz cevaplarla daha önceden verdiğimiz cevaplar arasında ki tutarlılığı sağlamak adına olacak yani biz bu dokumanı referans dokuman olarak kullanacağız.

Kısaca örnek vermek gerekirse, sorumuz iyi bir pilotun özellikleri nelerdir ve devamında sence senin hangi özelliklerin iyi bir pilot olmak için uygundur olsun. DLR 1 öncesi doldurduğun dokuzuncu sorunun cevabını burada dikkatle incelemelisin, burada iyi ve kötü özelliklerini daha önceden belirtmiştin. Diyelim ki iyi bir takım oyuncusuyum, çalışkanlığımla hazırlık seviyemi yüksek tutar, gerektiğinde kararlarımı sakince alırım demiş olduğunu farz edelim. Böylelikle ilk soruya yazacağımız cevapta iyi bir pilot olayların akışı karşısında esnek olmalı, iyi bir takım oyuncusu olmalı, disiplinli, çalışkan ve sakin biri olmalıdır diyebiliriz. İkinci sorunun cevabına gelirsek daha önce belirttiğin üzere ben iyi bir takım oyuncusuyum, çalışkan olduğumu söyleyebilirim, stres seviyesi yüksek durumlarda sakinliğimi koruyabiliyorum şeklinde cevabımızı kurgulayabiliriz.

Tüm bunlara ek olarak mülakatta sorulan sorulara yanıt verirken eski iş yerinizden tanıdığınız ya da hayatınızda yer alan kişileri kötülemekten kaçının, bu kişilerle alakalı bir olay anlatıyorsanız olaya yorum katmadan olduğu gibi yansıtın. Soru sorulurken sorunun mülakatçı tarafından bitirilmesini bekleyin ve ardından kısa ve öz olarak yalnızca sorulan soruya cevap verin, eğer istenileni verdiyseniz gereksiz yere daha fazla konuşmanızı uzatmayın. Kimse mükemmel değildir ama mülakatta önemli olan iyi yanlarımızı sergilemektir, bu yüzden olumsuz olayları dile getirmekten kaçının, eğer böyle bir olayı dile getirmek zorunda kalırsanız özetleyerek olayı anlatın ve mümkün olan en kısa sürede bitirin. Yapamadım, edemedim gibi olumsuz algı yaratan kelimeleri kullanmaktan kaçının, ya da bunu olumlu bir şekilde ifade edin; örneğin İspanyolca kursuna gidemedim diyerek cümleyi burada noktalamak yerine, araştırmalarım bu hususta devam ediyor ve uygun olan ilk fırsatta bu kursa başlayacağım diyebilirsiniz. Vücut diline önem verin, mülakatçıları rahatsız edecek aşırı hareketlerden kaçının. Kendinizi tekrar etmemeye özen gösterin. Neşeli görünün, bol bol gülümseyin fakat espri yapmaktan kaçının. Eğer varsa havacılık kariyerinizi ön planda tutun, iyi bir havacılık kariyeriniz varsa bu sizi bir adım öne geçirebilir.

Son olarak mülakatta kullanmanız gereken üsluba verebileceğim en iyi örnek, havacılık ile uzaktan yakından ilgilenen herkesin bildiği Sully adlı filmde geçen küçük bir diyalog üzerinden olacak. Dikkatle izlerseniz Chesley Sullenberger’i canlandıran Tom Hanks’e kaza sonrası yöneltilen ‘’Son zamanlarda aile içinde bir sıkıntı yaşadınız mı ?’’ sorusuna ‘’Kimseden daha fazla değil.’’ (no more than anyone else) cevabını verdiğini görürsünüz. Çok iddialı bir cümle kurmak istemem fakat bana sorarsanız bu cevap şu anda bulunduğunuz durumu her açıdan özetlemekte ve aynı zamanda size yol göstermektedir, bu bakımdan oldukça anlamlıdır. Tüm hayallerin gerçek olduğu, başarı dolu bir gelecekte buluşmak dileğiyle.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here