Ana Sayfa Alet Uçuşu 3 derecelik süzülüş açısını yakalamak için 2 kolay yöntem

3 derecelik süzülüş açısını yakalamak için 2 kolay yöntem

3 derecelik süzülüş açısı kolay yöntemlerle nasıl hesaplanır

3097
0
Paylaştıkça çoğalır

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda 3 derecelik süzülüş açısını (glide slobe) iki farklı yöntem ile nasıl kolayca yakalarız onu anlatacağım.

Süzülüş açısının tuturulması için yer süratimiz (ground speed) bizim bir numaralı referansımız olacaktır. Yer süratimizi bilirsek basit bir formülle süzülüş açı için gerekli alçalış oranımızı (Feet per Minute) feet cinsinden hesaplayabiliriz. Hesapladığımız alçalış oranını yaklaşmada tutturduğumuzda 3 derecelik süzülük açısını yakalamış oluruz.

Uçuşun önemli kurallarından biri pitonun ucunda uçmaktır, tabi bu askeri uçaklar için geçerli olsa gerek çünkü pervaneli uçaklarda pito tüpü genelde uçağın tam burnunda değil. O zaman biz bu tabiri genellemek için uçağın önünde uçmak diyelim. Uçağın önünde uçmak bir sonraki safhanın zihinsel olarak akıldan geçirilmesi, mental olarak hazır hale gelinmesidir. Aşağıdaki kurallar alet yaklaşmalarında sizlere uçağınızın önünde uçabilmeniz için kolaylıklar sağlayacaktır.

Bu hesaplamalar için önceden belirttiğim gibi yer süratine ihtiyacımız var. GPS kullanıyorsanız rahat bir şekilde yer süratine ulaşabilirsiniz, GPS iniz yok ise yer süratinin nasıl hesaplanacağına da bu yazıda biraz değineceğim.

Yöntem 1 : Yer süratini 5 ile çarpma

Yer süratini 5 ile çarptığımızda çıkan sonuç FPM (feet per minute) cinsinden 3 derecelik alçalış için gerekli oranı verir.

Örneğin:

80 Knot yer sürati ile alçaldığımızı varsayalım:

80 x 5 = 400 Feet Per Minute

Alçalışınızı dakikada 400 feet olarak ayarlarsanız yaklaşık olarak 3 derece ile süzülürsünüz.

Yöntem 2 : Yer süratini 2 ye böl, sonuna sıfır ekle

Aslında yukarıdaki yöntemin aynısı sadece farklı bir matematik formulü.

Bu sefer yer süratimiz 100 Knot olsun:

100 / 2 = 50 (Yer süratini ikiye böldük)

50 + 0 = 500 (50’nin sonuna 0 ekledik)

500 FPM ile alçalış bize 3 derelik süzülüşü sağlayacaktır.

iki formulde aynı yöntem, hangisi kolayınıza geliyorsa onu kullanın diye ikisini de yazdık.

Bir de rüzgarlı havalarda ne gibi düzeltmeler yapabiliriz ona bakalım.

Rüzgarın alçalış oranına etkisi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, yer süratini GPS den alıyorsanız rüzgar etkisi zaten yer süratinize katılmış demektir. Aşağıda formule edeceğimiz sürat IAS yani indicated air speed ki bu da sürat saatinizden okuduğunuz sürattir.

Son yaklaşmada kuyruk rüzgarı (tail wind) yer süratimizin artmasına sebep olacağından 3 derelik açıcıyı tutmamız için daha yüksek bir alçalış oranı uygulamamız gerekecektir. Tam tersi durumda kafa rüzgarı (head wind) için geçerli. Yani kafa rüzgarı yer süratimizi düşürecektir bu nedenle de alçalış oranını düşürmemiz gerekiyor.

İki örnekle bunu pekiştirelim.

Örnek 1:

25 Knot kafa rüzgarı

75 Knot IAS (Sürat saatinde okuduğumuz değer)

Kafa rüzgarı yer süratimizi düşürecektir o zaman okuduğumuzdan daha düşük bir yer süratimiz var demektir. Bu da 25 Knot çıkartmamızı gerektirir.

75 – 25 = 50 Knot yer süratimiz var.

Örnek 2:

80 Knot IAS (Sürat saatinde okuduğumuz değer)

10 Knot kuyruk rüzgarı

Bu durumda arka rüzgar bizim yer hızımızı artıracaktır. Demek ki arka rüzgarı doğrudan okuduğumuz hıza ekleyeceğiz.

80 + 10 = 90 Knot yer süratimiz.

NOT: Kafa ve kuyruk rüzgarlarının tam burundan ve tam kuyruktan gelen rüzgar bileşenleri olduğunu unutmayınız. Açılı gelen rüzgarı hesaba katmadan önce kafa veya kuyruk bileşeni hesaplanmalıdır. Bununda kolay yönteminiz sitemizden bulabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz formülleri hem alet uçuşlarında hem de görerek uzun yaklaşmak yapmak isteğiniz durumlarda kullanabilirsiniz. Gününüz CAVOK, uçuşunuz emniyetli olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here